خانه / آموزش های مدیریت روابط عاطفی / راز ماندگاری یک رابطه عاطفی چیست؟ قسمت اول

راز ماندگاری یک رابطه عاطفی چیست؟ قسمت اول

راز ماندگاری یک رابطه عطفی چیست؟

چرا هر تلاش می کنیم به رابطه دلخواهمان نمی رسیم و همیشه یک جای کار می لنگد؟

آیا شما در یک رابطه عاطفی هستید که حس می کنید با طرف مقابل یعنی کسی که دوستش دارید تفاهم ندارید؟

آیا دید و نظرات متفاوتی نسبت به یکدیگر دارید؟

اولین باور اشتباه

بر اساس باور عموم مردم و جامعه چنین رابطه ای محکوم به شکست و جدایی ست . اما من به شما می گویم که به هیچ وجه نگران نباشید برخلاف باور عموم داشتن تفاهم دلیل یک رابطه خوب و ماندگار نیست و همچنین تفاهم نداشتن هم باعث شکست یک رابطه نمی شود درواقع موضوع تفاهم یک اصل تعیین کننده در روابط نیست.

دومین باور اشتباه

باور و طرز فکری که دربین اکثر افراد متاسفانه وجود دارد این هست که: طرف مقابل باید تمام نیاز ها و خواسته های آنها را تشخیص دهد، و در موقعیت های مختلف متوجه مشکل، خواسته و یا ناراحتی آنها بشود، بدون اینکه آنها از خواسته و مشکلشان صحبت کنند.

اگر شما هم چنین طرز فکری را دارید به شما اطمینان می دهم که اشتباه است. خب این انتظار بسیار عجیبی ست، اینکه توقع داشته باشید چون کسی شما را دوست دارد و عاشق شماست، این عشق و علاقه او را تبدیل به یک غیب گو یا جادوگر کند و بتواند افکار و ذهن شما را بخواند!

همین طرزفکر اشتباه باعث بسیاری از سوتفاهم ها در یک رابطه ست. اجازه بدهید یک مثال برای شما بزنم تا بهتر متوجه شوید:

مثلا شما یک روز به خانه می آیید، و آن روز خاص اتفاق ناخوشایندی برای شما رخ داده و روز خوبی را نداشته اید، بدون اینکه ماجرا را برای همسرتان تعریف کنید به همسرتان می گویید که خسته هستید و میخواهید استراحت کنید، و به اتاقتان می روید، همسر شما هم با دیدن حال شما و اینکه مثل همیشه نیستید پیش شما می آید و علت ناراحتی شما را می پرسد اما باز چیزی نمی گویید و به گفتن اینکه خسته هستید و جیزی نیست، اکتفا می کنید. خب… همسر شما هم با این فکر که که نیاز به استراحت دارید و برای آرامشتان شما را تنها میگذارد تا استراحت کنید.

اما در طرف دیگر داستان

شما این رفتار همسرتان را به بی تفاوتی او و اینکه شما را دوست ندارد برداشت می کنید و یک دادگاه ذهنی تشکیل می دهید، قضاوت می کنید و حکم صادر می کنید و حسابی از دست همسرتان ناراحت و دلخور می شوید، بیچاره همسرتان روحش هم خبر ندارد که چه اتفاقی افتاده.

تا حالا چنین تجربه ای داشته اید؟

می بینید در این مثال اتفاقی که افتاده یک سوتفاهم است و تنها دلیل این سو تفاهم آزار دهنده این است که: شما انتظار دارید طرف مقابل شما غیب گو باشد و متوجه مشکل شما بشود آن هم بدون اینکه شما چیزی گفته باشید

این موضوع در روابط عاطفی که تازه شکل گرفته اند و در ابتدای راه هستند بیشتر شایع است چرا که زن و مرد شناخت کمتری از زبان بدن و رفتارهای یکدیگر دارند.پس بیان نکردن خواسته ها، نیاز ها و مشکلات به شدت برای رابطه شما سمی و خطرناک است.

سومین باور اشتباه

در ادامه مورد بعد معمولا چیزی که من از مخاطبانم می شنوم این هست که: خب اینکه ما خودمون بگیم چی میخوایم یا چه مشکلی داریم که دیگه فایده ای نداره، دیگه ارزشی نداره،  این که دیگه عشق نیست عاشق واقعی باید خودش همه چی رو متوجه بشه. این هم یک باور رایج و اشتباه دیگه هست.

باور کنید اینکه خواسته هایتان را بیان کنید چیزی از ارزش انجام دادن آنها کم نمی کند، بیان نکردن آنها تنها یک نتیجه خواهد داشت آن هم آسیب زدن به رابطه شماست.

 

چهارمین باور اشتباه

باور اشتباه دیگر این هست که زن و مرد خودشان را بسیار متفاوت از یکدیگر می دانند. و از نیاز ها و خواسته هایشان صحبت نمی کنند به این دلیل که:

زن ها می گویند: من از نیاز هایم با همسرم صحبت نمی کنم به این دلیل که او مرد است و مردها چیزی از زن ها نمی دانند و مارا درک نمی کنند.

و مردها می گویند: ما راجب مسائل و مشکلاتمان با همسرمان صحبت نمی کنیم به این دلیل که آنها زن هستند و زن ها را چه به…

این هم یک باور به شدت اشتباه و مخرب است.

اما راهکار چیست؟ در قسمت دوم این آموزش راهکار ها را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

قسمت دوم و راهکار هارا از اینجا می توانید بخوانید

 

peymanmalekian

همچنین ببینید

لطمه احساسی

همسرم سلیقه شخصی اش را به من تحمیل می کند

یک مشکل رایج در بین زوج ها که بسیار مشکل ساز و آزار دهنده است ،تحمیل سلیقه شخصی در روابط عاطفی و زندگی مشترک را جدی بگیرید

2 نظر

  1. مرسی دقیقا مواردی که گفتید رو من داشتم ، طرز فکرم تغییر کرد

  1. تعقيب: عشق چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *