خانه / آموزش های مدیریت روابط عاطفی / آیا همسرتان به ازدواجتان تعهد دارد؟

آیا همسرتان به ازدواجتان تعهد دارد؟

آیا همسرتان در رابطه با شما و زندگی مشترکتان تعد کامل دارد؟

تعهد
تعهد در ازدواج

 

 

تعهد یک اصل تعیین کننده در ازدواج است، با وجود تعهد است که یک ازدواج رنگ بوی یک زندگی مشترک واقعی را به خود می گیرد.

اگر تعهد در رابطه شما وجود نداشته باشد شما و همسرتان تبدیل می شوید به دو هم خانه ای، یعنی دو نفر که فقط با هم و در یک جای مشترک زندگی می کنند و نشانی از یک زندگی مشترک کامل و واقعی در آنها وجود ندارد.

اما نشانه هایی که با استفاده از آنها می توانید متوجه شوید همسرتان به رابطه شما تعهد دارد چیست؟

۱ اگر به تنهایی تمام مسئولیت های زندگی را به عهده گرفته اید، کارهایی مانند رسیدگی به فرزندان، انجام کارهای خانه، حل مشکلات و کارهایی شبیه به این.

و همسرتان برای انجام این کارها و کمک به شما هربا ر با بهانه های مختلف از موضوع فرار می کند.

 

مسئولیت
خانه داری

 

۲ نشانه دوم که مهم و رایج هم هست، این است که همسر شما علاقه ای ندارد برای بهبود زندگی و ازدواج اش کاری انجام دهد، به عنوان مثال شما کتابی در زمینه ازدواج می خوانید و آنرا کتاب مفیدی می یابید پس به همسرتان هم معرفی اش می کنید اما همسرتان علاقه چندانی نشان نمی دهد. یا آموزشی تهیه می کنید و از همسرتان هم دعوت می کنید که او هم این آموزش را ببیند،  اما او به تمسخر از این موضوع می گذرد و اهمیتی نمی دهد، حتی اگر با او قراری گذاشته باشید که با هم صحبت کنید و به مشکلاتتان بپردازید و حتی اینگونه مطرح کنید که از بخش هایی از زندگی و رابطه تان راضی نیستید و می خواهید که شرایط بهتر شود، علاقه ای به این گفتگو ها نشان نمی دهد یا حتی اگر موافقت کند این موافقت او فقط کلامی ست و در واقع این گفتگو ها و جلسات هیچ وقت انجام نمی شود.

 

بی علاقه

۳ کسانی که به ازدواج شان تعهد ندارند، در تمام موفقیت های خانواده حضور دارند و خودشان را دخیل و شریک می دانند، اما هنگام مشکلات کنار می کشند، به عنوان مثال اگر شما فرزندی داشته باشید و فرزندتان اشتباهی مرتکب شود، احتمالا این جمله را از افراد تعهد گریز خواهید شنید که، بیا ببین بچه ت چیکار کرده، اینم از بچه تربیت کردنت و …

حتی اگر هم فرزند نداشته باشید حتما این جمله ها را از اطرافیانتان شنیده اید.

تقصیر من نیست

۴ اگر همسرتان به احساسات شما اهمیتی نمی دهد یا حتی راجب احساسات خودش هم صحبت نمی کند،

۵ افراد تعهد گریز در مقابل پیشنهاد های دوستانه همسرشان جبهه می گیرند و طرف مقابل را محکوم می کنند که تو می خواهی مرا کنترل کنی یا به من دستور دهی.

 

۶ اگر همسرتان تعهد گریز باشد به احتمال زیاد در رفتار او تنبلی و اهمال کاری دیده می شود، اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر فردی تنبل بودن یکی از ویژگی های شخصیتی اش است دلیل بر این نیست که حتما تعهد گریز هم هست. پس اگر تنبلی خصوصیت کسی باشد دلیل بر این نیست که حتما تعهد گریز هم باشد، اما افراد تعهد گریز احتمالا اهمال کار و تنبل هم هستند.

تنبل

 

۷ اگر همسر شما تعهد گریز باشد، به احتمال زیاد دیگر در رابطه با آینده زندگی مشترکتان رویا پردازی نمی کند و انگیزه و هیجان کمتری در مورد آینده مشترکتان دارد.

رویاپردازی

 

بسیار خب با تعهد گریزی و نشانه های آن آشنا شدید، اما راه حل چیست؟

 

اولین قدم همانطور که همیشه گفتم آگاهی ست، مرحله دوم این است که هر دوی شما در این مورد به توافق برسید که یکی از شما دو نفر مشکل تعهد گریزی دارد، و چنانچه رابطه و زندگی مشترکتان برای تان اهمیت دارد باید برای رفع این مشکل همکاری کنید.

راه کارهایی برای حل مشکل تعهد گریزی

 

 

راه حلمواردی که برای ایجاد تعهد در یک رابطه موثر هستند:

۱ در ابراز احساسات نسبت به همسرتان خسیس نباشید، عشق و علاقه تان را بیان کنید و به زبان آورید و همچنین در عمل هم نشان دهید. که در آموزش سدهای احساسی کامل به این موضوع یعنی بیان احساسات پرداخته ایم.

 

۲ تصمیم بگیرید برای اقدام و بهتر شدن

تصمیم بگیرید که کاری برای رابطه و زندگی تان انجام دهید، کتاب بخوانید، آموزش ببینید و …

برای اینکار می توانید اهداف کوتاه مدتی را مشخص کنید و قدم به قدم پیش بروید و بعد از رسیدن به هر هدف آن را جشن بگیرید، اینکار پیمودن مسیر  و رسیدن به هدف نهایی را راحت تر می کند و همچنین انرژی و انگیزه بیشتری به شما می دهد.

۳ صادق باشید

اما اینکه فقط به شما بگویم صادق باشید خیلی کلی و کلیشه ای ست، پس دقیقا به شما میگویم که برای صداقت چه کارهایی را باید انجام دهید.

اصول پایه ای برای ایجاد صداقت در رابطه و زندگی مشترک:

۱ هیچکدام از ویژه گی های درونی و شخصی تان را از همسرتان پنهان نکنید، همه ما خصوصیات و ویژه گی هایی داریم که مختص به خودمان است و افراد بسیار کمی از آن آگاه هستند، پس در این مورد با همسرتان رازی نداشته باشید.

۲ تمام آنچه که در دل دارید، مشکلات، مسائل و … با همسرتان در میان بگذارید هیچ مسئله پنهانی و ناگفته ای نداشته باشید

۳ احساساتتان را به راحتی بیان کنید، که در آموزش سه راز ازدواج کامل درباره آن صحبت کرده ام.

۴ محبت کردن به همسرتان حد و اندازه نداشته باشد، برای عشق ورزیدن به همسرتان یک حد و معیار مشخص تایین نکنید، و اینطور فکر کنید که تا همین اندازه کافی است. بعضی ها درباره محبت کردن به همسرشان اینطور فکر می کنند که این نیاز بیش از اندازه همسرم به محبت به دلیل لوس بودن اوست یا مردها فکر می کنند اگر به همسرشان بیش از اندازه محبت کنند او پرتوقع می شود، یا خانم ها اینطور فکر می کنند که اگر بیش از اندازه به همسرشان محبت کنند او لوس می شود و طرز فکر های اشتباه مشابه که کم هم نیست.

یک مثال برای این موضوع:

اگر شما فرزندی داشته باشید، برای محبت کردن به فرزندتان حد و مرزی قائل می شوید؟ مثلا به فرزندتان می گویید: برای امروز دیگر کافی ست، دیگر تو را نوازش نمی کنم، نمی بوسم یا در آغوش نمی گیرم! البته که هیچکس چنین رفتاری نمی کند.

در مورد همسرتان هم باید همین طور باشید یک عشق و محبت بدون حساب و کتاب و محدودیت، نکته مهم اینجاست که وقتی شما به همسرتان محبت می کنید به بالغ وی محبت نمی کنید بلکه به کودک درون او محبت می کنید، کودک درونی که در تمام سال های عمر او آسیب دیده و نیاز به درمان دارد و این درمان فقط با محبت و عشق شما ممکن است. شمایی که مهمترین فرد زندگی همسرتان هستید.

 

نکته مهم:

برخی از زوج ها با اینکه در مورد برطرف کردن مشکل تعهد گریزی با همسرشان به توافق می رسند، اما گله دارند که همسرشان هنوز کاری برای رفع این مشکل انجام نداده یا همکاری نمی کند با وجود اینکه موافقت کرده بود که با هم روی این موضوع کار کنیم.

نکته بسیار مهم اینجاست که شما از یک فرد تعهد گریز می خواهید که کاری انجام دهد و مسئولیتی را به عهده بگیرد، بسیاری از کارشناسان به این نکته توجه نمی کنند و آن را نادیده می گیرند.

پس فقط توافق و برنامه ریزی کافی نیست، در رابطه با افراد تعهد گریز بعد از جلب موافقت آنها، باید از آنها نحوه انجام کارها را بپرسید و آن را مشخص کنید.

به عنوان مثال وقتی همسر شما موافقت کرد که کارهایی را برای رابطه تان انجام دهد، فقط به این توافق بسنده نکنید، مرحله بعد باید از او بپرسید که می خواهد این کارها را چطور انجام دهد و چه برنامه ای برای انجام شان دارد، بعد از این سوال احتمالا همسرتان جواب مشخصی نخواهد داشت. نگران نباشید این ویژه گی افراد تعهد گریز است، باید با او کمک کنید و هردو یک برنامه عملی برای انجام هدف هایتان مشخص کنید.

 

این مقاله بخشی از دوره آموزشی سه راز ازدواج موفق بود.

در صورت تمایل از طریق لینک زیر می توانید در این دوره شرکت کنید:

ثبت نام در دوره آموزشی

 

دوره رایگان آموزشی

 

 

 

برایت بهترین ها را آرزو می کنم
پیمان ملکیان

همچنین ببینید

راز ازدواج ماندگار

راز ماندگاری یک رابطه عاطفی چیست؟ قسمت دوم

راهکار هایی که به ماندگاری یک رابطه کمک می کند چیست؟ در قسمت اول این …

6 نظر

  1. امیرعلی

    استاد جان این مقاله که خودش یک آموزش کامل بود ، ممنون از زحمات شما

  2. kheili kamel bood merccc. man ham ba hamsram in moshkel ro daram motasefane va kheili azar dahandast

  3. حرف نداشت، فقط یک انتقاد دارم، چرا اینقدر دیر به دیر آموزش و مقاله میزارید. من از مطالب شما واقعا لذت می برم ولی فاصله بین اونها زیاده

    • خواهش می کنم بهرام عزیز، بله حق با شماست دلیلش وسواس من برای تهیه آموزش های ناب و مفید هست ولی قول می دم که حتما سرعت تهیه آموزش ها بیشترشود. ممنون که همراه هستی

  4. مرسی از آموزش ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *