خانه / درباره ما

درباره ما

 

من ۱۰ سال از زندگی ام را از دست دادم!

قصه زندگی من از یک شهر کوچک در اصفهان آغاز می شود، شهری میان کوه ها، باغ ها و چشمه های فراوان…

پیمان ملکیان
درباره ما

آن سال ها دوران جنگ تحمیلی بود و مشکلات بسیاری وجود داشت، من در تمام سال های زندگی ام سعی داشتم مسیر درست را انتخاب کنم و جایگاه خوبی را بدست آورم و قول معروف در زندگی موفق شوم. کارهای بسیاری هم انجام دادم،ابتدایی که بودم دور از چشم پدر و مادرم شانسی و خوراکی در مدرسه می فروختم، در سن ده سالگی گواهینامه معرق کاری را از فنی حرفه ای دریافت کردم و به عنوان جوان ترین فرد که موفق به کسب این گواهینامه شده معرفی شدم. در دوران راهنمایی مجسمه های گچی و چوبی می ساختم و کنار خیابان می فروختم، تابستان ها شاگرد مغازه تعمیرگاه جاروبرقی و تعمیر تلفن و فکس بودم. درس و مدرسه هم همیشه از شاگردهای خوب و درس خوان بودم. پای ثابت مسابقات علمی مدرسه و با نمرات عالی ،از دبیرستان هم شروع کردم به تدریس موسیقی در سه ساز مختلف.

در سال های دانشجویی به صورت پاره وقت کار میکردم ، در همان سال های اول بعد از اتمام دانشگاه چند پروژه کاری خوب را انجام دادم و بسیاری کارهای دیگر که در زمان مناسب برایتان تعریف خواهم کرد.

این ها را برای شوآف یا خودنمایی نگفتم هدفم این بود که بدانید اگر می گویم ده سال از زندگی ام را هدر دادم و به موفقیت نرسیده بودم به این دلیل نبوده که فردی بوده ام که وقت و انرژی اش را هدر داده یا اینکه سهل انگاری کرده، شما هم حتما کارهای ارزشمندی در زندگی تان انجام داده اید و استعداد های بسیاری دارید اما به جایگاهی که لیاقت آن را دارید نرسیده اید برای همین هم در حال خواندن این مطلب هستید.

۱۰ سال از عمر من هدر شد به خاطر جملاتی که شما هم حتما شنیده اید، جمله هایی مثل:

اگه سخت تلاش کنی حتما موفق میشوی.

اگر به کاری که انجام میدهی علاقه مند باشی و عاشق کارت باشی موفق میشوی.

اما اینطور نشد، شاید شما هم به این پند ها عمل کرده باشید و به جایگاهی که می خواید هنوز نرسیده اید، و احتمالا با خودتان فکر می کنید که مشکل از شماست نه از این جملات.

اما من به شما می گویم که مشکل از عملکرد شما نبوده، مشکل از این راهنمایی ها و جملات ناقص است.

من در اطرافیانم ده ها نفر را می شناسم که کاری را انجام می دهند که به آن علاقه دارند و عاشق آن هستند و تمام وقت، انرژ ی و زندگی شان را صرف آن کار کرده اند، و اتفاقا در کارشان هم متخصص هستند و تجربه بسیار دارند اما هنوز نه جایگاه مالی مناسبی دارند و نه جایگاه اجتماعی که لیاقت شان است.

ده ها نفر را هم می شناسم که روی سخت کوشی را کم کرده اند و کمتر کسی مانند آنها برای کارش زحمت می کشد اما آنها هم درآمد کافی و موقعیت اجتماعی خوبی ندارند.

حتما بارها برای شما این سوال پیش آمده که چرا؟ مشکل کجاست؟ چرا هم کلاسی تان در دوران دانشگاه که از شما ضعیف تر بود و حالا هم تخصص و مهارت کمتری از شما دارد ولی از شما موفق تر است و درآمد و موقعیت اجتماعی بهتری دارد؟ و احتمالا هیچ وقت جوابی برای آن پیدا نکرده اید، اما من با این سوال معروف که برای خیلی ها مطرح است در افتادم و سال ها به دنبال جواب این سوال بودم، چرا که من در زندگی همیشه سعی کردم بهترین باشم و همیشه سعی کردم برای رسیدن به اوج و زندگی ایده آلم بجنگم، برای این کار سال ها وقت و عمر و انرژی ام را صرف کردم پس نمی توانستم خیلی راحت بیخیال این موضوع بشوم و تسلیم شوم. اگر تسلیم می شدم انگشت دیگران به سمت من بود که این عدم موفقیت به دلیل عدیم لیاقت و تلاش نکردن یا استعداد نداشتن خودت است، از طرفی باید به خودم ثابت می کردم که می توانم و قلبم به من می گفت که یک جای کار مشکل دارد همان احساسی که شاید برای خیلی از شماها پیش آمده باشد به جایی می رسید که مطمن هستید چیزی سر جایش نیست.

ببینید زندگی ما با تمام بالا و پایین ها و سختی ها و ماجراهایش دقیقا مانند کوه نوردی ست. البته این تشبیهی است که من از زندگی دارم و شاید بعضی با آن موافق نباشند .

فرض می کنیم شما یک کوه نورد هستید، به کوه نوردی علاقه دارید و عاشق آن هستید، بسیار هم در این ورزش با تجربه و ماهر هستید.همیشه هم تمرینات زیادی برای بهتر شدن انجام می دهید یعنی سخت کوش هستید.

حالا شما یک هدف دارید یک قله مرتفع که باید آن را فتح کنید (هدف زندگی) به نظر شما داشتن عشق و علاقه و سخت کوشی و تلاش برای بالا رفتن از کوه مثلا کوهی مانند دماوند کافی ست؟

شما می توانید بدون داشتن کفش مناسب کوه نوردی و با پای برهنه یا دمپایی یا کفش مجلسی قله را فتح کنید؟ به نظر من که کوه نوردی زیاد کرده ام حتی به اولین اقامتگاه هم نمیرسید، یا لباس مناسب، تجهیزاتی مانند گرمایش، عصا، طناب و …

میتوانید بگویید من چون عاشق کوه نوردی هستم و برای این کار هم تلاش بسیار کرده ام بدون وسایل و تجهیزاتی که گفتیم می توانم بلند ترین قله ها را فتح کنم؟

نه غیر ممکن است حتی اسطوره های کوه نوردی دنیا هم نمی توانند این کار را انجام دهند.

پس علاقه و سخت کوشی کافی نیست و این شاید بزرگترین و مخرب ترین دروغی باشد که به من و شما گفته اند و باعث شدند سال های باارزش زندگی ما از بین برود و جیب های خودشان پر پول شود.

همان طورکه شما برای کوه نوردی و فتح قله های مرتفع نیاز به وسایل و تجهیزات دارید در مسیر زندگی هم برای فتح قله های موفقیت نیاز به تجهیزات دارید و مطمن باشید که داشتن علاقه و سخت کوشی اصلا و اصلا و اصلا به تنهایی کافی نیست.

برای اینکه مسیر زندگی را به بهترین شکل طی کنید و به جایگاهی که می خواهید برسید و قله های موفقیت را فتح کنید باید به مهارت هایی مجهز شوید، مهارت هایی که اگر من آن ها را زودتر می دانستم الان ۱۰ سال جلو تر از جایی بودم که هستم.

طبق تحقیقی که توسط بنیاد دیل کارنگی یکی از اسطوره های آموزش آمریکا انجام شده، تحقیقی که روی ۷۵۰ نفر و به مدت ۷۵ سال انجام شد و بعد از ۷۵ سال هنوز هم ادامه دارد، آنها بررسی کردند که چرا بعضی از آدم ها از بقیه موفق تر هستند؟ چرا بعضی پولدار تر هستند؟ چرا بعضی خوشحال تر هستند و رضایت بیشتری از زندگی شان دارند و به طور کلی چرا بعضی خوشبخت هستند و بعضی ها نه، نتیجه این تحقیق ۷۵ ساله بسیار حیرت انگیز بود، حتی حدس هم نمی توانید بزنید،

آنها متوجه شدند ۸۵ درصد زندگی انسان ها در تمام زمینه ها؛ پول، موفقیت، شهرت، موقعیت اجتماعی و … ۸۵ درصد تحت تاثیر روابط آنهاست. متوجه شدند افرادی که شیوه ها و تکنیک های ارتباطی را میدانند به طور میانگین ۱۰ برابر درآمد بیشتری دارند.

متوجه شدند که در هر جامعه ای فقط یک درصد هستند که ثروتمند می شوند و فقط ۱۵ درصد ثروت آنها به دلیل دانش و تخصص آنهاست و ۸۵ درصد ثروتشان را به دلیل روابط درست و اصولی بدست آورده اند.

این نتایج حیرت انگیز است و شاید هیچوقت به ذهن تان نرسیده باشد که مشکل از کجاست، همانطور که سال ها به ذهن من نرسیده بود.

در باره این تحقیقات خودتان هم می توانید جستجو کنید و به چشم خودتان ببینید که چرا سال هاست که تلاش می کنید اما به نتیجه دلخواه تان نمیرسید.

یکی از این سخنرانی ها را که درباره یکی از این تحقیقات صحبت می کند را در سایت قرار داده ایم.

برای موفقیت در مسیر زندگی تان باید به تکنیک های ارتباط موثر مجهز شوید.

خدا را هزاران مرتبه شکر تا به الان نتایج بسیار خوبی گرفته ایم، مطالب و آموزش های من نتیجه سال ها مطالعه و تحقیق و شاگردی اساتید مطرح جهان است که توانسته به آدم های زیادی کمک کند تا به یک پایان تلخ نرسند و به جایگاه ایده آل شان در زندگی دست پیدا کنند.

 

peymanmalekian

یک نظر

  1. جالب بود تحت تاثیر قرار گرفتم، کاش واقعا خیلی چیزها را زودتر میفهمیدم، البته ماهی را هروقت از آب بگیریم تازه ست، من هم سرگذشت مشابه داشتم، امروز با خواندن مقاله شما پاسخ یکی از سوالات و ابهامات زندگی ام را گرفتم ، سوالی که همیشه درگیر آن بودم و کم کم ناامید شده بودم، ممنون از شما، استاد شما کلاس و کارگاه آموزشی ندارید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *